До ден днешен село Елешница пази прастара раннохристиянска легенда за светицата. Според нея тя е бродила по земите край Разлог, където е живяла и където намира мъченическата си смърт. Там има параклис в чест на светицата и чудотворен извор, наречен Мирото. Вярва се, че който се измие с лечебната вода в него, може да се изцери от всякаква болест.
Според прелюбопитно изследване на богослова д-р Венцислав Каравълчев Св. Варвара не е родена в Никомедия през III век, както реди житието й, а в село Елешница, което в древността се е наричано Илиопол. Баща й Диоскор бил високопоставен администратор. Тъй като тя била с приказна красота, от ревност я заключил в една кула. Когато бил надалеч по държавни дела, Варвара приела християнството. Мъченицата била осъдена на смърт чрез посичане от баща си и управителя на града. Отрязали й главата срещу баните, а кръвта й се превърнала в лековита минерална вода. Местните разказват, че водата започнала да блика там, където кръвта й попила в земята.
Днес изворът, който блика, е с температура 57-58 градуса. Мирото е облицовано с камъни, а хора идват от цялата страна и чужбина за лечебни бани.
Предполага се, че край целебния извор е съществувало езическо светилище, което по-късно прераства в християнско оброчище. То може да се види в близост до изградения параклис. Цялата местност е известна от време оно с името Св. Варара.
Счита се, че легендата, че Варвара е родена тук, тръгва от един руски монах от Атон, лекувал се в извора край село Елешница. През 1856 г. в Москва са издадени в няколко тома спомените и записките на монах Партений, който, както сам пише, е сторил това по молба и с благословението на епископ Атанасий. В четири обемисти тома Партений е изложил видяното и чутото от него по време на пътуванията си и пребиваването на Света гора, както и в Русия, Молдова, Турция, Йерусалим и Светите земи. В четвъртия том на тези спомени се съдържа сведението, което потвърждава битуващата в Елешница легенда за Света Варвара.
Както в православието, така и в католическата традиция, и в протестантството Св. Варвара се смята за защитница от внезапна смърт. Ето защо 4 декември, когато е празникът на великомъченицата, по цял свят честват представителите на най-рисковите професии – миньори, артилеристи, пожарникари, сапьори, пиротехници.